SHL 2019 INFOSHL 2019 -pelileiri infokirje


SHL – pelileiri käynnistyy viikolla 23 ikäluokkien 07-08 leirillä ja viikolla 24 jatkavat ikäluokat 09-10. Tässä kirjeessä on pähkinänkuoressa tietoa leirin kulusta, ruokailuista, varusteista kaikilla kahdella leiriviikolla. Toivotaan, että tiedossa on kiva ja aurinkoinen leiriviikko ja -kesä edessä, joka sisältää hyviä pelejä ja hauskaa yhdessä oloa. Luettehan tämän infon huolella läpi. Toivotamme kaikille osallistujille mukavaa SHL – leiriä!

ILMOITTAUTUMINEN ENSIMMÄISENÄ PÄIVÄNÄ:
• Ensimmäisenä leiripäivänä ilmoittaudutaan hallille tultaessa pukukopeissa, pukukoppien ovissa on joukkueen nimilistat ja joukkueen nimi.
• Ilmoittautumisaikataulut ja joukkuejaot löytyvät www.bluesjuniors.fi -> SHL sivut, jossa myös ajankohtaiset leirin tiedotteet

AIKATAULUT:
• Leirin ottelut pelataan klo 8.00 - 16.00 välisenä aikana, jokaiselle pyritään järjestämään peliajat niin, että otteluita on tasaisesti aamuin ja illoin.
• Paikalla tulee olla viimeistään 45 minuuttia ennen ensimmäisen ottelun alkua.
• Leirin ohjaajat antavat ensimmäisen päivän jälkeen jokaiselle hallille tuloajan aina päivän päätteeksi.
• Jokaiselle viikolle tulee vielä erikseen aikataulut pelijoukkueittain.

VARUSTEET:
• jääkiekkovarusteet voi säilyttää hallilla leirin ajan. Muistattehan merkitä jokaisen varusteenne kunnolla, leirillä on 100 pelaajaa/viikko ja nimettömien varusteiden jäljittäminen voi olla hankalaa.
• verkkarit/t-paita, pyyhe, vesipullo, lenkkarit ja yleensäkin varusteet sään mukaan otteluiden väliaikojen toimintaa varten.
• Valmentajat jakavat pukukopissa pelipaidat. NHL-tyyliin tapahtuvaa pelaajien ”kauppaaminen” muuttaa välillä pelipaidan väriä, pelipaidat säilytetään aina hallilla niitä ei viedä kotiin.
• Luistinten teroituspiste on avoinna erikseen ilmoitettavina aikoina, mutta kannattaa huolehtia ennen leirin alkua luistinten teroituksesta. Leirillä tapahtuva teroittaminen on maksullinen palvelu eikä kuulu leirin hintaan.

RUOKAILU:
• Ruokailuun kuuluu lounas ja välipala. Jos on tarvetta, omia eväitä kannattaa ottaa myös mukaan.
• Ruoka-aine allergiat ilmoitetaan ilmoittautumisen yhteydessä, tiedot toimitetaan leirin ruokailun järjestäjälle, joka on tarpeen mukaan yhteydessä jos ruoka-aine allergian tietoihin tarvitaan täsmennystä

OTTELUOHJELMAT JA PELISÄÄNNÖT:
• Pelisäännöt ja ensimmäisen päivän otteluohjelma tulee muutama päivä ennen leirin alkua sähköpostitse ja löytyy myös seuran kotisivulta, seuraavien päivien ohjelmat löytyvät joukkueineen www.bluesjuniors.fi Sieltä voitte käydä tarkistamassa aina seuraavan päivän ohjelman
• Otteluraportoinnit ja tulokset löytyvät myös samasta osoitteesta.

OHEISOHJELMA:
• oheisohjelmassa on tiedossa mukavaa yhdessäoloa ja pelejä.
• oman sählymailan voi ottaa mukaan (muista merkitä)
• ohjaajat toimivat otteluiden välillä ryhmien valvojina.

SAIRASTUMINEN/LOUKKAANTUMINEN LEIRILLÄ/VAKUUTUKSET


• Jokaisella osallistujalla tulee olla voimassa oleva vakuutus, joka kattaa urheilutoiminnassa tapahtuneet vahingot. Jääkiekkoliiton vakuutuksellinen pelipassi / oma vastaava urheiluvakuutus tulee olla voimassa, joka kattaa ohjatun toiminnan aikana sattuneet tapaturmat. Lisäksi leiriläisillä tulee olla oma vapaa-ajan tapaturmavakuutus. SHL -leiriläisiä ei ole vakuutettu leirin järjestäjän toimesta. HUOM! pelipassin uusi voimassaoloaika on 01.05.2019-30.04.2020.
• Jos leiriläinen sairastuu kesken leirin, otamme yhteyttä huoltajiin, ja käymme läpi mahdolliset jatkotoimenpiteet.
• Jos leiriläinen loukkaantuu, otamme yhteyttä huoltajiin välittömästi.
• Jos leiriläinen tarvitsee särkylääkkeitä, on niitä hyvä pakata varustekassiin mukaan.

KÄYTTÄYTYMINEN LEIRILLÄ:
• Leirillä noudatetaan hyvää käyttäytymistapaa ja hauskaa pitää olla kaikilla. Muutama sääntö käyttäytymiselle leirillä on kuitenkin oltava.
• Hallien katoilla kiipeileminen, päätyverkoissa roikkuminen sekä kentälle tavaroiden heitteleminen ovat ehdottomasti kiellettyjä toiminnan muotoja.
• Toisten huomioon ottaminen ja reilu meininki ovat leirillä tavoitteena, kiusaamiseen puututaan heti leirillä.
• Joudumme valitettavasti ottamaan yhteyttä vanhempiin, jos ylilyöntejä ilmenee. Toistuvista ”sääntörikkomuksista” joudumme lähettämään leiriläisen kotiin. Toivomme, että kotona keskustelette ennen leiriä myös näistä asioista.

POISTUMINEN LEIRILTÄ ENNEN SEN PÄÄTTYMISAIKAA
• Jos leiriläinen haluaa poistua leiriltä ennen klo 16.00 päivittäin: lupalappu leiriltä poistumiseen täytetään ilmoittautumisen yhteydessä. Ilman vanhempien lupaa ei voi lähteä kotiin ennen leiripäivän päättymistä tai kesken päivän.

PERUUTUSEHTO (ENNEN SHL –leirin alkua ja maksun palautus)
• Jos ilmoittautuminen peruutetaan 50 päivää ennen leirin alkua, palautetaan 100 % maksetusta leirimaksusta
• Jos ilmoittautuminen peruutetaan 49 – 20 päivää ennen leirin alkua, palautetaan 50 % maksetusta leirimaksusta
• Jos ilmoittautuminen peruutetaan alle 20 päivää ennen leirin, maksua ei palauteta muutoin kuin lääkärintodistusta tai vastaava vastaan

SAIRASTUMISESTA JOHTUVA LEIRIN PERUUTUS JA MAKSUN PALAUTUS:
• Jos leiriläinen sairastuu ennen leirin alkua, palautamme lääkärintodistusta vastaan leirin maksun -100/-40 euroa.
• Jos leirimaksu on ollut 275 euroa, palautetaan 175 euroa.
• Jos leirimaksu on ollut (mv) 130 euroa, palautetaan 90 euroa

5 euron toimistomaksu pidätetään palautettavista maksuista

KUVAUSLUPA

Leirillä kuvataan osallistujia leirin erilaisissa tapahtumissa sekä otetaan joukkuevalokuvat, joita Blues Juniors saa käyttää Blues Juniorsia koskevissa julkaisuissa, seuran kotisivuilla, seuran FB-sivuilla sekä muussa markkinoinnissa.

Pidätämme oikeuden muutoksiin!

HAUSKAA PELILEIRIÄ KAIKILLE JA HALLILLA TAVATAAN!
SHL – leirin ohjaajat ja toimisto


   
Lisää uutisia
Blues
«  Syyskuu   »
Kategoriat