Blues Juniorit ry:n puheenjohtaja vaihtuu
3.5.2018 19:50 Uutiset / Pääsivusto

Seuratiedote:

Jarmo Muukkonen on pyytänyt eroa puheenjohtajan tehtävästä ja hänen tilalleen on tänään 3.5.2018 pidetyssä yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa valittu Pekka Soini.

”Neljä vuotta Blues Juniorien puheenjohtaja on ollut upeaa ja myös todella työntäyteistä aikaa. Isoja muutoksia espoolaisessa kiekossa on mahtunut näihin vuosiin erityisesti edustuskiekon osalta. Kaikilla on ollut oma vaikutuksensa myös junioriorganisaatioomme. Blues liigan konkurssi ja Espoo Unitedin vaikeudet ovat merkittävällä tavalla hankaloittaneet omaa toimintaamme ja vaikuttaneet erityisesti taloudellisiin resursseihimme. Seuramme toimintojen kehittäminen on jäänyt osittain erilaisten tulipalojen sammuttamisien ja espoolaista jääkiekkoa koskevien rakenteellisten ongelmien ratkaisujen varjoon. Blues Juniorien menestys kilpasarjoissa on kuitenkin ollut erinomaista, mikä on osoitus siitä että olemme tehneet oman työmme erittäin hyvin. Sen lisäksi, että olemme Suomen johtavia kilpakiekon juniori-organisaatioita, olemme panostaneet siihen että BJR tarjoaa hyvät puitteet myös jääkiekon harrastamiselle eri tasoilla. Jätän mielelläni puheenjohtajuuden Pekalle, joka on jo ollut mukana toiminnassa kehitysryhmän puheenjohtajuuden kautta jo jonkin aikaa, ja joka on innostunut ottamaan vastuun toiminnan kehittämisestä ” toteaa Jarmo Muukkonen

”Olen ollut tiiviisti mukana suomalaisessa jääkiekossa jo yli 20 vuotta. Erilaiset roolit on tullut kokeiltua, aktiivisesta tukijasta käytännön työhön oman poikani joukkueen rahastonhoitajana ja joukkueenjohtajana. Koulua ja Kiekkoa toiminnan kehittäminen on ollut mielenkiintoinen ja innostava työ espoolaisen jääkiekon ja pelaajakehityksen hyväksi. Samoin on ollut Taitoa ja Rispektiä hanke, jossa keskiössä on terveen ja urheilullisen arvomaailman ”istuttaminen” pelaajiin jo juniori-ikäisinä. Blues Junioreissa moni asia on erinomaisessa kunnossa. Urheilullinen menestys on maamme kärkiluokkaa ja seuran toiminnassa on mukana lähes tuhat pelaajaa ja perhettä. Jatkuva ja aktiivinen kehitys takaa sen, että asemamme on vahva myös jatkossa. Näistä lähtökohdista ja täynnä intoa lähden tähän Blues Juniorien puheenjohtajuuteen” toteaa Pekka Soini

Samalla kun seuran puheenjohtajuus vaihtuu, aloitamme myös kolmen uuden hallituksen jäsenen etsimisen. Uudet hallituksen jäsenet nimitetään seuran varsinaisessa vuosikokouksessa elokuussa. Haluamme, että uudet jäsenet edustavat seuran ”kenttätoimintaa” eri ikäluokissa ja tasoryhmissä. Myös yhdistyksen säännöt tullaan uusimaan niin, että avoimuus ja edustuksellisuus lisääntyy. Elokuun 2018 vuosikokoukseen tulee esitys seuran/yhdistyksen seuran sääntöjen uusimisesta.

Lisätietoa:

Jarmo Muukkonen, puh 040 900 2545

Pekka Soini, puh 0400 427 835


   
Lisää uutisia
Blues
«  Joulukuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Liity seuraan
Kategoriat