Jason Andberg Blues Junioreiden luisteluvalmentajaksi
12.4.2018 18:29 Uutiset / Pääsivusto

Jason Andberg, Luisteluklinikka

Blues Juniorit on sopinut tiiviistä yhteistyöstä luisteluvalmennukseen Luisteluklinikan Jason Andbergin kanssa. Kaikki Blues Junioreiden pelaajat ja joukkueet tulevat saamaan kaudesta 2018-2019 alkaen huipputason erityisvalmennusta luistelusta alan parhaalta osaajalta Luisteluklinikan Jason Andbergilta.

Toiminnanjohtaja Niko Merikanto kommentoi yhteistyötä: "Olemme sopineet yhteistyöstä Jasonin kanssa luisteluvalmennuksesta ja seuran puolesta voin todeta, että nyt saatiin rinkiin alan parasta mahdollista osaamista. Kaikki pelaajamme, valmentajamme ja joukkueemme pääsevät nauttimaan Jasonin ammattitaidosta ja kehittymään luistelussa yhä paremmalle tasolle. Tavoitteena on nostaa valmennuksessa luistelun merkitys jääkiekkoilijan taitojen osaamisalueena uudelle tasolle. Jatkossa toivottavasti pelaajat itse, vastustajat ja yleisö tulevat tämän yhteistyön ja valmennuspanostuksen kautta tunnistamaan Bluesilaisen pelaajan erinomaisena luistelijana"

Jason on tehnyt jääkiekkoilijoiden luistelu- ja fysiikkavalmennuksia vuodesta 2010 alkaen. Useita Jasonin juniorina ja/tai aikuisena valmentamia pelaajia kiekkoilee tällä hetkellä ammattilaisena NHL:ssä, KHL:ssä tai Liigassa. Klinikan valmennuksesta vauhtia hakeneet pelaajat ovat myös tuttu näky eri ikäluokkien maajoukkueringeissä.

Valmennuskokemus pikaluistelu:

Pikaluistelu, Suomen Luisteluliitto 2010 - 2018

Nuorten olympiavalmentaja 2013 - 2018, Maajoukkuevalmennus nuoret ja aikuiset

Useita henkilökohtaisia valmennettavia on noussut A-maajoukkueeseen, tehtailleet lukuisia Suomen ennätyksiä ja saavuttamaan kansainvälisissä kilpailuissa mitaleja, joissa on ollut paikalla ikäluokkien maailman tai Euroopan parhaat.

Koulutus

Valmennus: ammattivalmentajatutkinnon (VAT) ja opettajan pedagogisen pätevyyden, monivuotinen kansainvälisen luisteluliiton (ISU) valmennuskoulutus.

Muu: Rakennusinsinööri

Ota Luisteluklinikka myös sosiaalisessa mediassa haltuun!

@luisteluklinikka #klinikanäijii

Tervetuloa Blues-perheeseen Jason!!


   
Lisää uutisia
Blues
«  Maaliskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Liity seuraan
Kategoriat